اپیزود ایرج جنتی عطایی

Episode 52

60‌ دقیقه
15 مرداد 1400
ایرانیکارت

توضیحات اپیزود

ایرج جنتی عطایی، شهیار قنبری و اردلان سرفراز به عنوان بنیان گذاران موج ترانه نوین ایران شناخته می شوند ایرج در ترانه نسبت به شهیار کم جسارت تر و نسبت به اردلان کم عاطفه تر اســت، اما در مقابــل هر دو آنها شاعرانه تر می نویسد. دلیل این ادعا مربوط به سال پنجاه و یک است که جوان بیست و شش سالــه، بخاطر ارزش‌های هنری و اجتماعی ترانه‌هایش، برنده جایزه فروغ شد، اما این جایزه را چند سال بعد، در آستــانه برگزاری دیگرباره آن ـ به عنوان اعتراض به شیوه حاکم بر گزینش نامزدهای جایزه ـ پس داد، آنهم جایـــزه ی ادبی بسیار مهمی که کمتر ترانه سرایی به آن دست یافته بود. پدرش ارتشی بود و مادرش به ناچار برای فرار از حکومت استالین، از عشق آباد به مشهد مهاجرت کرد. کودکیِ او در سالهای کودتا، جنگ و کشمکشهای اجتماعی و سیاسی نیمه اول قرن گذشت. سال پنجاه و دو توسط ساواک، بواسطه ترانه جنگل، و بعدتر برای ترانـه بن بست و خونه دستگیر شد و در نهایت در سال پنجاه و هفت، انقلابِ ایران، سرنوشتی که برای مادرش رقم زده بود را نیــز برای او تکرار کرد.

نویسنده: احمد امیرخلیلی
نویسنده سکانس‌های 27، 29، : میلاد اسم‌زاده
گویندگان: امیر پارساجو، آرزو حجازی
صدابردار: هاتف فدایی (استودیو دژ)
مدت زمان پادکست: شصت دقیقه
کارگردان و تنظیم صوتی: مهدی ستوده

منابع مصاحبه‌ها:
کیهان لندن، برنامه بی‌پرده (مهدی فلاحتی)

حامی این پادکست: ایرانیکارت
ایرانیکارت وب سایت معتبری‌ست که پرداختهای ارزی شما را انجام می‌دهد و درآمد دلاری شما را نقد می‌کند. در این وب‌سایت می توانید بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را نیز خرید و فروش کنید. ایرانیکارت خدمات بسیار دیگری نیز ارائه می‌دهد که می‌توانید برای آشنایی با آنها به وب‌سایت www.IraniCard.ir مراجعه نمایید.

پ.ن: اپیزود پنجاه و دوم (نسخه کوتاه) دیالوگ باکس با مدت زمان یک ساعت، شامل چندین سکانس منتخب از داستانهایی است که درباره ترانه‌های ایرج جنتی عطایی نوشته شده است، اپیزود اصلی (نسخه بلند) شامل پنجاه سکانس و با مدت زمان دو ساعت می‌باشد که در آینده‌ای نزدیک منتشر خواهد شد. متن این پادکست (نسخه کوتاه) به همراه تصاویر، اشعار و… در قالب فایل پی دی اف در کانال تلگرام قابل مشاهده می‌باشد..

ارادتمند
مهدی ستوده،
پانزدهم مرداد ماه 1400

از همین مجموعه بشنوید

آخرین اپیزودهای منتشر شده

برای آگاهی از شرایط اسپانسری تولیدات دیالوگ باکس می‌توانید درخواست خود را به

آدرس پست الکترونیک Info (@) dialoguebox.ir ارسال فرمایید.